Natalia Kurzajewska
Redakcja morzebyc.pl
Nieco ponad rok od rozpoczęcia pandemii COVID-19 przekonaliśmy się, jak bardzo zmieniło się nasze życie. Praca w domu, dystans społeczny i maski na twarz stały się naszą nową rzeczywistością, ale czy zastanawialiście się, jak koronawirus wpłynął na nas na dużą skalę? Chodzi mi o to, że przez większą część 2020 roku granice świata były zamknięte, potęgi gospodarcze w zawieszeniu, a przed nami niepewność.
Według Banku Światowego skutki gospodarcze COVID są porównywalne do tych spowodowanych przez II wojnę światową. Pomiędzy 10-procentowymi spadkami na nowojorskiej giełdzie, najniższymi od lat cenami ropy naftowej i niewiele wskazuje na to, że sytuacja wkrótce minie, połowa lat 20. była trudnym okresem dla firm, inwestorów i głów państw.
Jak można się spodziewać w przypadku pandemii, która zmusza wszystkich do pozostania w domu, niektóre z najbardziej dotkniętych sektorów gospodarki to hotelarstwo, turystyka, linie lotnicze, moda i handel ogólny. Najbardziej ucierpiały małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie były w stanie funkcjonować bez stałego dochodu pozwalającego na otwarcie drzwi.
Spowodowało to zamknięcie wielu firm, które nie mogły już wypłacać pensji swoim pracownikom, nie wiedząc, kiedy zostaną ponownie otwarte, co stworzyło kolejny problem.
Liczba bezrobotnych wzrosła na całym świecie, szacuje się, że w samej Ameryce Łacińskiej i na Karaibach pracę straciło 4 000 000 osób. Choć od połowy lat 20. do chwili obecnej liczba bezrobotnych maleje, to wciąż nie ma jednoznacznej prognozy, kiedy liczby te wrócą do poziomu sprzed pandemii.
Wiele krajów zaczęło wdrażać środki mające na celu przeciwdziałanie ekonomicznym skutkom pozostawania milionów ludzi bez pracy. Niektóre zapewniały bodźce ekonomiczne, inne kraje wprowadzały ustawy zakazujące zwolnień w czasie kwarantanny, powszechną strategią było zamrożenie cen czynszów.
Jednak wraz z pojawieniem się szczepionek, zakończeniem stosowania środków ograniczających w niektórych krajach, otwarciem granic i wznowieniem podróży, co czeka nas dalej?
Nie możemy mówić o wszystkich narodach świata, ponieważ wiele z nich nie rozpoczęło jeszcze szybkiego i skutecznego planu szczepień, ale w tych krajach, które już uodporniły znaczną część swojej populacji na koronawirusa, życie wydaje się wracać do dawnej normy.
Niektóre zmiany, do których prawdopodobnie będziemy musieli się dostosować to fakt, że sposób pracy uległ całkowitej zmianie. Po około roku pracy w domu wielu pracowników wyraziło chęć pozostania w ten sposób. Dlatego duże firmy, takie jak Facebook czy Google, będą wdrażać hybrydowy format pracy, w którym część osób będzie musiała przychodzić do fizycznej siedziby w określonych godzinach.
Jednym z sektorów, który wydaje się wychodzić zwycięsko z pandemii, są usługi zakupów online. Amazon zwiększył swoją sprzedaż o prawie 200% w 2020 roku i nie spodziewają się, że w najbliższym czasie stracą ten udział w rynku. Wraz z nowym zaufaniem do zakupów online i udoskonaleniem mechanizmów ich dostarczania, jest to niewątpliwie sektor, który odnotuje wzrost w najbliższych latach.
Firmy turystyczne i rozrywkowe powoli nabierają tempa, aby poprawić swoją sprzedaż w tym roku, jednak nie należy się spodziewać powrotu do normalności przez najbliższe 3 lata, bo choć jest szczepionka, to nadal istnieje wiele ograniczeń w mobilności między krajami.
Z czasem będziemy mogli określić, które firmy były w stanie wdrożyć na czas odpowiednie plany, aby zwalczyć ekonomiczne konsekwencje COVID i jak firmy dostosowują się do nowej rzeczywistości, w której żyjemy.
Chcesz wiedzieć więcej o koronawirusie?
Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie.
2. Koronawirus a Ebola
3) Jak odróżnić zwykłe przeziębienie od grypy i koronawirusa?
4. Mapa czasu rzeczywistego koronawirusa.
Redakcja morzebyc.pl
Morzebyc.pl - rzetelny portal fryzjerski
Na łamach naszego portalu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat wyposażenia salonu fryzjerskiego
Zbuduj swój wymarzony salon