Natalia Kurzajewska
Redakcja morzebyc.pl
Aby zapewnić sobie najlepszą opiekę medyczną musimy być całkowicie szczerzy wobec naszych lekarzy prowadzących. Relacja między lekarzem a pacjentem jest chroniona przez ich przysięgę poufności, dlatego możemy być pewni, że wszelkie informacje, które im przekażemy, pozostaną w pokoju konsultacyjnym i zostaną wykorzystane wyłącznie z myślą o naszym dobru fizycznym lub psychicznym.
Oto nieco więcej o tym, czym jest przysięga poufności i do czego służy, o zasadach przysięgi i innych ważnych kwestiach:
Przysięga o zachowaniu poufności jest częścią tzw. tajemnicy zawodowej, prawnego obowiązku podzielanego przez niektóre zawody, w którym praktycy muszą zachować w tajemnicy informacje o swoich klientach. Do tej grupy zawodowej należą lekarze, psychologowie, prawnicy, dziennikarze i inni.
Celem przysięgi poufności jest to, aby nigdy nie zataić informacji przed lekarzem prowadzącym. Podane przez Ciebie informacje mogą całkowicie zmienić diagnozę lub zaoszczędzić czas i pieniądze zespołowi lekarzy, którzy leczą Twój przypadek. Wywodzi się ona z przysięgi Hipokratesa i mówi "Cokolwiek widziałem lub słyszałem w trakcie leczenia lub poza nim w życiu codziennym, będę milczał i zawsze zachowam to w tajemnicy".
W celu etycznego stosowania przysięgi poufności należy wziąć pod uwagę szereg zasad. Umożliwiają one zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi leczącemu ochronę w ramach specyfikacji ich przysięgi.
Zasada trzeźwości: opiera się na zasadzie, że profesjonaliści leczący pacjenta powinni ograniczyć się do zapytania o informacje, które są istotne dla stanu zdrowia pacjenta.
Zasada powszechności: ta przesłanka mówi, że procedury ochrony danych i tożsamości pacjentów powinny być takie same dla wszystkich. Zapobiega to wyciekowi wrażliwych informacji z powodu niewłaściwej obsługi.
Zasada przejrzystości: wszyscy pacjenci mają prawo wiedzieć, jakie informacje o nich gromadzi placówka zdrowia i w jakich przypadkach może mieć do nich dostęp.
Zasada odpowiedzialności: podkreśla odpowiedzialność wszystkich pracowników służby zdrowia, którzy mają kontakt z danymi osobowymi pacjentów, za ochronę i nieujawnianie danych pacjenta.
Tajemnica lekarska-pacjent jest generowana na wielu podstawach, które obecnie są rozumiane jako imperatywy w świecie medycznym. Jednym z najważniejszych przykazań jest zdolność pacjentów do sprawowania kontroli nad własnym życiem. Rozumie się, że jeśli nie będą mieli kontroli nad własnymi informacjami, nie będą mieli kontroli nad swoim życiem. Prywatność jest więc rozumiana jako jeden ze sposobów podejmowania przez pacjentów decyzji wpływających na ich styl życia. To właśnie ta wcześniejsza obietnica prywatności pozwala pacjentom zbliżyć się do aktorów, sprawiając, że relacja medyczna istnieje i jest prowadzona w najlepszy możliwy sposób.
Jeśli jednak w jakimkolwiek momencie obietnica prywatności między lekarzem a pacjentem zostanie zagrożona, mogą pojawić się konsekwencje, które wpłyną na sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje z lekarzami.
Ale jak w każdym zawodzie są wyjątki od reguły i zdarzają się sytuacje, kiedy przysięga poufności musi zostać złamana. Chociaż jest to kwestia, która nadaje się do debaty publicznej, istnieją trzy sytuacje, w których lekarze powinni zignorować tajemnicę zawodową w dążeniu do większego dobra.
Zapobieganie szkodom osób trzecich: jeśli pracownik służby zdrowia wie, że ktoś planuje wyrządzić szkodę osobie trzeciej, jest zobowiązany do powiadomienia właściwych organów, aby temu zapobiec. Są dyskusje, w których relacja lekarz-pacjent jest ceniona wyżej niż rzekoma osoba trzecia. Konieczne jest jednak rozważenie okoliczności, w jakich dochodzi do zdarzenia oraz analiza krzywdy, jaką może ponieść osoba wbrew relacji lekarza.
Mandat prawny: W takich sytuacjach lekarze prowadzący nie mają wyboru, ponieważ są prawnie zobowiązani do zeznawania o stanie zdrowia pacjenta. Istotne jest, aby w tym przypadku przekazane informacje były tylko tymi, które są niezbędne do przeprowadzenia procedury prawnej.
Aby uniknąć szkody dla pacjenta: Jeśli lekarz podejrzewa, że pacjent może stanowić zagrożenie dla siebie, powinien powiadomić odpowiednie władze. Sprawa ta rozciąga się na osoby z zaburzeniami równowagi psychicznej, które uniemożliwiają im posiadanie pełnego stanu autonomii i dzieci.
Oto trzy przypadki, w których lekarze mogą i powinni rozważyć naruszenie tajemnicy zawodowej. Jeżeli jakikolwiek pracownik służby zdrowia ujawni dane osobowe swoich pacjentów poza tymi trzema scenariuszami, może ponieść konsekwencje prawne, a nawet, w zależności od stopnia nasilenia, stracić uprawnienia pozwalające mu na wykonywanie zawodu lekarza.
Najważniejsze w relacji lekarz-pacjent jest to, że panuje atmosfera zaufania i zrozumienia, w której nie są zatajane informacje, które mogą być kluczowe dla diagnozy lub leczenia pacjenta. Bycie uczciwym wobec swoich lekarzy może zaoszczędzić wiele czasu w placówkach służby zdrowia i uniknąć niepotrzebnych badań. A wiedząc, że wymieniane informacje są poufne, nie byłoby powodu, aby okłamywać osobę, której zadaniem jest podejmowanie jak najlepszych decyzji, aby zapewnić Ci dobre samopoczucie. }
Redakcja morzebyc.pl
Morzebyc.pl - rzetelny portal fryzjerski
Na łamach naszego portalu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat wyposażenia salonu fryzjerskiego
Zbuduj swój wymarzony salon