Kolorymetria w makijażu

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Beauty
  3. Kolorymetria w makijażu

Makijaż może wydawać się prostą czynnością i niemal częścią naszego codziennego życia, ale teoria stojąca za wieloma najlepszymi na świecie wizażystami jest o wiele bardziej interesująca niż można by przypuszczać. Wszystko zaczyna się w tym samym miejscu i jest to kolor. Dla profesjonalisty w dziedzinie urody istotne jest, aby rozumieć, jak działają kolory, czym są primaria, jak wygląda koło kolorów i tak dalej. Dlatego kolorymetria w makijażu jest podstawą do osiągnięcia harmonijnego wyglądu, który wzajemnie się uzupełnia.

Kolorymetria to nauka o kolorze, jego uzupełnieniach i sposobach realizacji. Czy to we fryzjerstwie, architekturze wnętrz, projektowaniu mody czy makijażu, kolorymetria jest podstawą, aby wiedzieć, jak łączyć kolory. W makijażu kolorymetria ma wiele zastosowań, wśród których możemy znaleźć: stosowanie kolorów sprzyjających odcieniom skóry modeli, stosowanie kolorów podkreślających lub ukrywających pewne cechy, stosowanie określonych kolorów w celu neutralizacji innych itp.

Zanim jednak przejdziemy do tematu kolorymetrii, koniecznie trzeba poznać koło barw, jego zastosowania i sposób odczytywania.

Koło chromatyczne

Każdy z nas widział kiedyś koło chromatyczne, od czasów przedszkola służyło nam do nauki różnych kolorów. Jego główną funkcją, poza umożliwieniem wizualizacji różnych kolorów, jest danie Ci wyobrażenia o tym, które kolory się uzupełniają, a które nie .

Koło chromatyczne zaczyna się od trzech podstawowych kolorów: żółtego, niebieskiego i czerwonego. Stąd powstają barwy drugorzędne i trzeciorzędne, które są efektem zmieszanych ze sobą kolorów. Na przykład, czerwony jest kolorem podstawowym, ale pomarańczowy jest kolorem wtórnym, ponieważ jest wynikiem mieszania dwóch kolorów podstawowych.

To, jak odnosisz się do różnych kolorów i gdzie znajdują się one na kole barw, określi, czy są one analogiczne, komplementarne czy monochromatyczne. Ta sama zasada dotyczy makijażu i kolorów, których używasz w danym momencie.

Kolory analogowe

Źródło: Pinterest

Analogiczne koloryto takie, które znajdują się obok siebie na kole barw. Na przykład niebieski, fioletowy i purpurowy to kolory analogiczne. Analogiczny makijaż to wtedy taki, który wykorzystuje sąsiadujące ze sobą kolory na kole barw. Strategia ta jest szeroko stosowana w celu zapewnienia harmonijnego makijażu.

Kolory uzupełniające

Źródło: Pinterest

W przeciwieństwie do analogów, kolory uzupełniające to takie, które znajdują się po przeciwnych stronach koła barw. Na przykład czerwony i zielony to kolory uzupełniające, ponieważ znajdują się naprzeciwko siebie na kole barw. Możesz użyć tych kolorów w swoim makijażu, jeśli szukasz kontrastowego i dramatycznego rezultatu, są one idealne do przyciągnięcia wzroku.

Monochromatyczny

Źródło: Pinterest

Jak mówi słowo monochromatyczny jest to sytuacja, gdy używasz odcieni, które pochodzą z jednego koloru, a jedyną różnicą jest ilość światła lub cienia, które ma. Przykładem makijażu monochromatycznego jest stosowanie jedynie cieni w różnych odcieniach koloru niebieskiego, co widaćna przykładowym zdjęciu .

Teraz, gdy znasz i rozumiesz koło barw i różne kolory, które możesz z niego czerpać, czas przyjrzeć się różnicy między chłodnymi i ciepłymi tonami.

Chłodne i ciepłe odcienie

Ta koncepcja przyda się zarówno do wyboru kolorów, jak i do określenia odcienia skóry klientki i na tej podstawie odrzucenia niektórych kolorów .

Chłodne odcienie to takie, w których dominuje kolor niebieski, fioletowy i zielony. Osoby o chłodniejszych odcieniach skóry to te, u których żyły lub dolna część oka wydają się niebieskie. Te odcienie dobrze radzą sobie z ciemnymi lub pastelowymi kolorami i można to wziąć pod uwagę przy wykonywaniu makijażu u osoby o tym odcieniu skóry. Bardzo żywe kolory sprawią, że Twój klient będzie wyglądał nieciekawie i nieco szaro, dlatego nie są one polecane.

Z koleiciepłe odcie nie to te bardziej zbliżone do żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Osoby o takim odcieniu skóry wyglądają na nieco bardziej opalone. Kolory, które najlepiej pasują do tego odcienia skóry to złoto, brąz, czerwień lub nude. Użycie tych kolorów daje im młodzieńczy i radosny wygląd, podczas gdy użycie ciemniejszych kolorów wydobywa cechy takie jak ciemne kręgi pod oczami.

Kolorymetria jest umiejętnością niezwykle ważną dla każdego w branży kosmetycznej i doskonaloną w praktyce. Dlatego możesz zacząć wdrażać ją w domu, spróbować określić odcienie niektórych przedmiotów lub rzucić sobie wyzwanie dopasowania kolorów, których często nie używasz. Dzięki temu, gdy będziesz miał jakiegokolwiek klienta, będziesz wiedział, jak poradzić sobie z wyzwaniami, które możesz napotkać, a także będziesz już miał w głowie kolory, które najbardziej im odpowiadają.

Powiązane artykuły:

  1. Profesjonalna koloryzacja włosów.
  2. Jak zrobić cięcie typu fade
  3. Techniki mycia włosów

Autor

Natalia Kurzajewska

Redakcja morzebyc.pl