Płyn do mycia i zmiękczania zarostu a szampon i odżywka do włosów: Różnica

Utrzymanie brody w jak najlepszym stanie to nie lada wyzwanie, ale z pewnością ułatwia je mnogość dostępnych obecnie produktów pielęgnacyjnych.

Pytanie, które często zadaje sobie wielu mężczyzn, dotyczy konieczności stosowania różnych produktów, a nie tylko jednego lub dwóch. Na przykład, dlaczego nie używać do brody zwykłego szamponu do włosów? O co chodzi z debatą na temat mycia brody i szamponu do włosów?

Albo, dlaczego nie mogę używać do brody odżywki do skóry głowy, zamiast kupować butelkę płynu zmiękczającego do brody?

Jak się okazuje, powodów jest wiele, a my jesteśmy tutaj, aby je przeanalizować, przyglądając się bliżej środkom czyszczącym i odżywkom przeznaczonym do brody oraz tym do skóry głowy. Mamy nadzieję, że dzięki temu przyjrzysz się bliżej swojej rutynie pielęgnacyjnej i zrozumiesz, dlaczego używanie produktów przeznaczonych do konkretnych zadań opłaca się w postaci zdrowszej i bardziej atrakcyjnej brody.

MYJKA DO BRODY VS. SZAMPON DO WŁOSÓW I DLACZEGO SĄ RÓŻNE

Istnieje wiele powodów, dla których mężczyzna może uważać, że używanie zwykłego szamponu do brody jest w porządku. Po pierwsze, jest to wygodne: butelka szamponu już stoi pod prysznicem, dlaczego więc jej nie użyć i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu?

Cóż, po pierwsze, możesz też zabić swoją brodę, ale o tym za chwilę.

Innym powodem jest myślenie w stylu "przecież to tylko włosy", które jest, ponownie, błędne. Włosy na twarzy i na głowie to nie to samo, jak dowodzą różne badania.

Oczywiście, niektórzy mężczyźni zawsze będą zwracać uwagę na koszty - nie żeby było w tym coś złego - i argumentować, że wydawanie pieniędzy na dwa rodzaje szamponu odbija się na starym budżecie. Ale jeśli naprawdę chcesz mieć najlepiej wyglądającą i najzdrowszą brodę, to musisz zainwestować w nią również finansowo. Poza tym, gdyby przyszło co do czego, pewnie potrafisz wymienić kilka sposobów, na które codziennie marnujesz pieniądze.

Zanurzmy się jednak głębiej i przedstawmy różnice między płynem do mycia brody a szamponem do włosów, a także wyjaśnijmy, dlaczego nie możesz polegać na podręcznej butelce płynu do mycia skóry głowy w dążeniu do tego, by Twoja broda wyglądała jak najlepiej.

PŁYN DO MYCIA BRODY 101: CO TO JEST I DLACZEGO POWINIENEŚ GO UŻYWAĆ

Gdybyśmy mieli wybrać jedną zasadniczą różnicę między płynem do mycia brody a zwykłym szamponem, byłaby ona następująca - płyn do mycia brody nie zawiera substancji chemicznych, które pozbawiają skórę naturalnych olejków. To prawda, że można znaleźć naturalne szampony, które nie zaburzają chemii skóry, jak większość masowo produkowanych szamponów, ale szampon przeznaczony do skóry głowy ma za zadanie ograniczyć do minimum przetłuszczanie się włosów, aby nie wyglądały one jak wiecznie tłuste.

Ale o co chodzi z tymi naturalnymi olejkami? Wszystko sprowadza się do gruczołów łojowych znajdujących się u nasady każdego mieszka włosowego, które produkują olej zwany sebum. Sebum sprawia, że skóra i włosy, czy to na skórze głowy, czy na brodzie, są nawilżone i dobrze odżywione, co jest niezbędne dla ich ogólnego zdrowia. Brak sebum, jak możesz sobie wyobrazić, może łatwo doprowadzić do powstania suchych, łamliwych włosów - które wyglądają wtedy jak matowa, pozbawiona życia masa połamanych włosów i rozdwojonych końcówek.

Sebum, krótko mówiąc, reguluje ilość wody dostającej się do skóry i wydostającej się z niej, chroniąc ją jednocześnie przed infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi. Zbyt duża ilość sebum może jednak zatykać pory skóry, dlatego dobrze jest usunąć jego część - co właśnie zapewnia Beard Wash, czyli pozbywa się jego nadmiaru, zachowując jednocześnie odpowiednią ilość, aby broda była odpowiednio nawilżona. Włosy głowy zazwyczaj nie potrzebują takiej samej ilości naturalnych olejków, aby pozostać nawilżone i nie wyglądać na tłuste, dlatego szampon do włosów jest tak opracowany, aby pozbyć się większej ilości tych olejków.

Wniosek jest taki, że potrzebujesz tych olejków, jeśli chcesz mieć świetnie wyglądającą brodę, co zakładamy, że jest Twoją preferencją. Broda, która ma odpowiednią ilość naturalnych olejków, ma naturalny połysk i blask, a nie taki, który wygląda na wymyślony w jakiś sposób.

Istnieją inne sposoby, w jakie płyn do mycia bro dy przynosi korzyści Twojej brodzie w sposób, w jaki nie robi tego szampon do włosów:

 • Wysokiej jakości myjki do brody zawierają składniki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, które pomagają uzyskać zdrową, świetnie wyglądającą brodę, a przy tym są wygodne.
 • Komfort jest czasem kwestią życia lub śmierci (OK, nie dosłownie) dla mężczyzn, którzy cierpią z powodu swędzenia brody. Swędzenie brody to powszechny problem wśród brodaczy, a w niektórych przypadkach jest on na tyle poważny, że niektórzy mężczyźni rozważają drastyczny krok, jakim jest zgolenie brody. Brak dostatecznego nawilżenia jest przyczyną wielu "dokuczliwości" brody, z których nie najmniejszą jest swędzenie brody. Inną przyczyną swędzenia brody są infekcje mieszków włosowych wywołane przez bakterie, a także swędzenie spowodowane podrażnioną, zapalną i łuszczącą się skórą.
 • Inną uciążliwą przypadłością brody jest łupież, czyli te upierdliwe płatki suchej skóry, które pojawiają się, gdy broda staje się zbyt sucha. I niekoniecznie jest to twoja wina, ponieważ im dłuższa jest twoja broda, tym więcej naturalnych olejków potrzeba, aby zaspokoić zapotrzebowanie mieszków włosowych. W większości przypadków nie ma wystarczającej ilości olejków, aby nadążyć za wzrostem zarostu, dlatego produkty nawilżające, takie jak płyn zmiękczający do brody, olejek do brody i balsam Utility Balm, to obowiązkowe elementy Twojego zestawu do pielęgnacji brody.
 • Myjki i szampony do brody - które są tym samym - zostały opracowane w taki sposób, aby zawartość olejków w brodzie była na jak najbardziej odpowiednim poziomie. Każdy produkt, który jest zbyt tłusty i oleisty, prowadzi do zbyt tłustej i tłustej skóry. To samo dotyczy produktów, takich jak wiele zwykłych szamponów, które zmywają zbyt dużo oleju i sprawiają, że broda i skóra pod nią stają się zbyt suche.
 • Produkty nieprzeznaczone do stosowania na brodzie, takie jak szampony do skóry głowy, mogą osłabiać cebulki włosów na twarzy, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo ich wypadania, łamania się lub powstawania osłabionych cebulek, które wpływają na ich długotrwałe zdrowie.

KUP ZESTAWY DO MYCIA I ZMIĘKCZANIA ZAROSTU

ILE TO ZA DUŻO, JEŚLI CHODZI O UŻYWANIE SZAMPONU DO BRODY?

Większość mężczyzn myje włosy codziennie, co szczerze mówiąc nie jest zalecane, a wielu z nich uważa, że powinno myć brodę codziennie. Tymczasem brodę powinno się myć rzadziej niż włosy na głowie - nawet raz lub dwa razy w tygodniu.

W naszym filmie omówiliśmy tę kwestię, ale zastrzegamy, że to, jak często będziesz myć brodę, zależy od kilku czynników: 1) używanego płynu do mycia brody lub szamponu, oraz 2) wykonywanego zawodu. Nasz płyn do mycia brody, dostępny w zapachach Gold i Silver Line, został opracowany tak, abyś mógł go używać codziennie. Zalecamy jednak, abyś mył brodę tylko w razie potrzeby.

Jeśli jednak pracujesz w zawodzie, który regularnie naraża Cię na kontakt z brudem i zanieczyszczeniami, codzienne stosowanie płynu do mycia brody (co ważne, takiego, który został opracowany z myślą o bezpiecznym codziennym użytkowaniu) jest w porządku i prawdopodobnie konieczne.

Po umyciu brody warto zastosować płyn zmiękczający do brody, który sprawi, że Twoje wąsiska będą miękkie i elastyczne. Płyn zmiękczający do brody jest podobny do odżywki do włosów, ale różni się od niej - o czym porozmawiamy później.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, przeglądając listę składników płynu do mycia brody, jest silikon. Chcesz uniknąć produktów silikonowych; nie dlatego, że wszystkie są złe lub złe, ale dlatego, że nie są rozpuszczalne w wodzie. Oznacza to, po pierwsze, że trudniej jest je zmyć z włosów niż szampony rozpuszczalne w wodzie. Dlaczego silikony są zawarte w produktach do brody? Pomagają one nadać brodzie połysk, co jest pożądane przez wielu mężczyzn. Silikon wypełnia porowatość włosów, sztucznie je napychając, dzięki czemu wyglądają zdrowiej i bardziej lśniąco. Z drugiej strony, produkty premium bez silikonu sprawią, że Twoja broda będzie wyglądała na bardziej błyszczącą, ponieważ włoski będą zdrowsze, a nie tylko napuszone.

Ostatnia uwaga dotycząca płukanek do brody: upewnij się, że kupujesz to, za co się podaje. Istnieje wiele produktów, które podają się za Beard Wash, ale są po prostu zwykłymi szamponami, które zostały przefiltrowane.

OTO BLIŻSZE SPOJRZENIE NA TO, JAK CZĘSTO POWINIENEŚ MYĆ BRODĘ

Główną zasadą przy ustalaniu, jak często należy myć brodę, jest zasada "mniej znaczy więcej". W rzeczywistości jest to przysłowie, które odnosi się do wielu rzeczy związanych z pielęgnacją brody - w tym do ilości produktu, którego używasz do każdego zastosowania. Niewielka ilość naprawdę wystarczy na długo.

Rozważmy jednak kwestię częstotliwości mycia brody w nieco bardziej szczegółowy sposób:

Według rodzaju skóry

Jeśli masz tłustą skórę - ponieważ produkuje ona więcej sebum - możesz myć brodę częściej. Chociaż chcesz, aby skóra i broda zachowały naturalne oleje, zbyt duża ich ilość może zatykać pory i prowadzić do łupieżu i trądziku. Jeśli jednak masz suchą skórę, zbyt częste mycie jeszcze bardziej ją wysuszy, dlatego powinieneś odczekać trzy lub cztery dni między kolejnymi myciami. Mężczyźni ze skórą mieszaną mogą natomiast spokojnie myć brodę co kilka dni, a nawet spłukać ją wodą, jeśli stanie się nieco tłusta przed kolejnym myciem.

Według rodzaju zarostu

Szorstkie, gęste brody są zwykle bardziej suche niż cieńsze. Kręcone włosy również są zazwyczaj bardziej suche. Jeśli Twoja broda jest szorstka i/lub kręcona, lepiej myć ją rzadziej. Jeśli Twoja broda jest cienka, możesz myć ją częściej, ponieważ dzięki temu będzie wydawać się pełniejsza. To samo można powiedzieć o brodzie z nierównościami.

W zależności od klimatu

Jeśli mieszkasz w suchym klimacie, na przykład na pustyni lub w takim miejscu jak środkowy zachód, gdzie zimy są srogie, Twojej skórze i brodzie będzie brakować wilgoci. Dlatego ważne jest, aby przed kolejnym myciem pozostawić wystarczająco dużo czasu na nagromadzenie się sebum. Następnie zawsze stosuj odżywkę do brody, taką jak płyn zmiękczający i olejek do brody, aby zastąpić utraconą wilgoć.

Jeśli mieszkasz w wilgotnym klimacie, zwłaszcza takim, w którym panuje wysoka wilgotność, Twoja skóra i broda są prawdopodobnie bardziej nawilżone niż w innym miejscu. Jednak zbyt duża ilość wilgoci może sprawić, że skóra stanie się bardziej lepka i przyciągnie nadmiar brudu i mikroorganizmów, które mogą zatkać pory.

Omówiliśmy już także, w jaki sposób Twój zawód może wpływać na częstotliwość mycia brody. Im bardziej brudna praca, tym częściej powinieneś ją myć. Mężczyźni, którzy spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, zazwyczaj muszą częściej myć brodę. Jeśli regularnie ćwiczysz, co oznacza, że bardzo się pocisz, możesz również potrzebować bardziej regularnego mycia brody.

Bez względu na to, jaki masz rodzaj brody i skóry (lub gdzie mieszkasz), regularne stosowanie odżywki może przynieść Ci korzyści. Ale więcej na ten temat później.

DLACZEGO BRODA JEST SUCHA I SZORSTKA?

To dobre pytanie i już trochę o tym rozmawialiśmy, na przykład o tym, że skóra pod brodą wytwarza mniej naturalnego oleju. W miarę jak broda rośnie, skórze trudniej jest nadążyć z wydzielaniem sebum. W rezultacie broda potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Mycie jej, zwłaszcza szamponem nieprzeznaczonym do brody, może jeszcze bardziej uszczuplić zapasy olejku.

Brak odpowiedniej pielęgnacji to kolejny powód, dla którego broda staje się sucha. Produkty takie jak płyn zmiękczający do brody, olejek do brody i balsam - o których opowiemy później - są niezbędne, aby zapobiec wysuszeniu i pozbawieniu życia Twoich wspaniałych wąsów. Pomaga też codzienne czesanie i szczotkowanie.

Szorstkość brody jest często spowodowana zbyt dużą liczbą rozdwojonych końcówek wśród włosów na twarzy. Nieleczone rozdwojone końcówki będą dalej rozdzielać włosy w górę trzonu aż do nasady. W rezultacie włosy stają się suche, puszące się i niezdrowe. Częste przycinanie brody może pomóc ograniczyć to zjawisko.

SZAMPON DO WŁOSÓW I DLACZEGO NIE POWINIENEŚ UŻYWAĆ GO DO BRODY

Zwykły szampon, czyli taki, którego używasz na głowie, ma zasadniczo dwa podstawowe cele - oczyścić włosy (tak, chwila Kapitana Oczywistości) i pozbyć się oleju, który sprawia, że włosy wyglądają na tłuste. Im dłużej zwlekasz z myciem włosów, tym bardziej się przetłuszczają.

Jednym z powodów, dla których włosy wyglądają na tłuste, jest skóra, która się pod nimi znajduje. Skóra na głowie jest grubsza niż skóra pod brodą, ma więcej gruczołów, porów itp. i produkuje więcej oleju. Z kolei skóra pod brodą wymaga delikatniejszego mycia, ponieważ jest cieńsza i wytwarza mniej oleju niż skóra głowy.

Szampon zawiera środki powierzchniowo czynne, które wpływają na jego działanie jako całości. Surfaktanty, zwłaszcza anionowe, zapewniają pianę i detergenty (właściwości oczyszczające). Powszechne anionowe środki powierzchniowo czynne występujące w szamponach do pielęgnacji włosów to laurylosiarczan sodu, laurylosiarczan sodu i inne siarczany, które mogą uszkadzać włosy przy długotrwałym stosowaniu.

Inną substancją chemiczną, którą można znaleźć w wielu szamponach generycznych jest glikol polietylenowy, który jest stosowany we wszystkich produktach, od kremów do skóry, przez smary osobiste, aż po wypełniacze do paintballa. Żywności i Leków nie zakazała jego stosowania, ale niektórzy ludzie zgłaszają niepożądane reakcje fizyczne, takie jak alergie, gdy są na niego narażeni.

Jednak porównując Beard Wash do zwykłego szamponu, wszystko sprowadza się do naturalnego olejku wytwarzanego przez skórę. Ponieważ chcesz zachować olejek znajdujący się pod mieszkami włosowymi, przynajmniej na tyle, aby Twoja broda była nawilżona i ładnie błyszcząca, będziesz chciał uniknąć względnej szorstkości szamponu do włosów.

Inną sprawą związaną z szamponem do włosów jest to, że szybciej niż Beard Wash pozbędziesz się sztucznych barwników, które dodasz do brody (lub skóry głowy).

CZYM WIĘC RÓŻNIĄ SIĘ MOJE WŁOSY NA TWARZY OD WŁOSÓW NA SKÓRZE GŁOWY?

Włosy to włosy, prawda? Dopóki nimi nie są, to znaczy. To, co masz na głowie, to nie to samo, co włosy, z których składa się twoja wspaniała fryzura. Oto dlaczego:

 • Po pierwsze, włosy na twarzy należą do rodzaju włosów zwanych androgenowymi, które kiełkują - począwszy od okresu dojrzewania - dzięki poziomowi hormonu androgenów w twoim organizmie. Włosy te przechodzą przez te same fazy wzrostu, co włosy na głowie (anagen, telogen, katagen), jednak fazy te zachodzą w nieco innym czasie, co z kolei wpływa na to, jak długa lub krótka będzie twoja broda.
 • Androgenny wzrost włosów i testosteron idą ze sobą w parze. Im więcej testosteronu ma mężczyzna, tym więcej włosów na twarzy będzie rosło. Z drugiej strony, mężczyźni z nadmiarem testosteronu są bardziej narażeni na łysienie typu męskiego niż ci, którzy mają go mniej - to jeden z powodów, dla których mężczyzna z pełną brodą i łysiną nie jest rzadkim widokiem.
 • Skóra pod skórą głowy różni się od skóry pod mieszkami włosowymi. Skóra głowy jest zazwyczaj bardziej tłusta niż skóra twarzy, dlatego też zwykły szampon zawiera składniki, które pozwalają pozbyć się oleju.
 • Włosy na brodzie są grubsze niż włosy na skórze głowy i pod tym względem bardzo przypominają (drum roll) włosy łonowe. Nie wpadaj w panikę na myśl o zapuszczeniu męskiego zarostu na twarzy - okazuje się, że grubsze włosy uwalniają wyższy poziom feromonów. A feromony wydzielają wyraźny zapach, który, ewolucyjnie rzecz biorąc, jest sposobem na przyciągnięcie potencjalnych partnerów.
 • Z drugiej strony, każdy włos, który rośnie tam, gdzie nie rósł przed okresem dojrzewania, jest technicznie rzecz biorąc uważany za włos "łonowy". Nie jest to jednak usprawiedliwienie dla proszenia kogoś, by przejechał dłońmi po twoich włosach łonowych, nawet jeśli masz na myśli brodę.
 • Włosy na skórze głowy mogą być proste, kręcone, szczeciniaste lub inne, ale włosy na twarzy rosną grubsze i bardziej kręcone. Ponownie, sprowadza się to do tego, jak włosy na twarzy reagują na testosteron i androgeny, które sprawiają, że mieszki włosowe skręcają się i zaczynają się kręcić.
 • Czy twoje włosy na brodzie mają plamy koloru, którego nie znajdziesz nigdzie indziej na swoim ciele? Nie bądź zaskoczony. Nie zdziw się również, jeśli Twoja broda wykazuje oznaki siwienia wcześniej niż skóra głowy.

Podsumowując, istnieją zdecydowane różnice między włosami na twarzy i na skórze głowy, które sprawiają, że wymagają one innego rodzaju pielęgnacji. Oznacza to różnice w stosowanych produktach, częstotliwości ich stosowania oraz rodzajach używanych narzędzi (na przykład szczotka do brody niekoniecznie nadaje się do szczotkowania włosów na skórze głowy).

Autor

Natalia Kurzajewska

Redakcja morzebyc.pl