5 rzeczy, których nauczysz się przez pierwszy rok z brodą

Kiedykolwiek przyjmujesz nowy styl lub wygląd, zawsze jest to początkowy okres po zmianie, który wymaga najwięcej czasu na przyzwyczajenie się. W zależności od tego, jak gwałtownej zmiany dokonujesz, przechodząc od klapek do trampek na jednym końcu spektrum i decydując się na fioletowego mohawk'a na drugim, okres adaptacji może zająć trochę czasu dla niektórych ludzi. Oczywiście, wyhodowanie brody po raz pierwszy nie jest niczym innym. Chociaż każdy facet eksperymentuje z zarostem, kiedy po raz pierwszy przechodzi okres dojrzewania, prawdziwy test przychodzi, kiedy mężczyzna decyduje się w pełni poświęcić zapuszczaniu brody, wraz z cierpliwością, konserwacją i pewnością siebie potrzebną do przetrwania zarówno wzlotów, jak i upadków początkowego zapuszczania brody. Nie mówimy tu tylko o zapuszczaniu, choć wspieramy cię w tej najszlachetniejszej z brodatych misji. Każdy mężczyzna doświadcza różnych prób i utrapień podczas tego pierwszego roku, kiedy decyduje się na pominięcie regularnego golenia. Oto pięć najczęstszych z nich:

1. Broda nie rośnie równo Wydaje się głupie zakładać, że twoja broda będzie rosła idealnie równo, ale większość facetów tak właśnie uważa, kiedy zaczyna wcielać w życie swoją brodatą naturę. Bardzo niewielu z nas może powiedzieć ze 100% pewnością, że włosy na czubku głowy rosną równo, zawsze jest jakaś rozbieżność, zwłaszcza, że mężczyźni się starzeją, a ich wzorce włosowe zaczynają ewoluować. Brody, oczywiście, nie są inne. Z biegiem roku brodacze powoli zaczynają wykrywać wzorce wzrostu swoich włosów na twarzy, wiedząc, że być może ich wąsy rosną wolniej lub że włosy zaczynają wrastać nad kośćmi policzkowymi dopiero po tygodniu lub dwóch bez golenia.

Broda każdego faceta jest wyjątkowa, a po roku poznawania swojej własnej, będziesz znał swoją osobistą brodę jak własną kieszeń (lub przód twarzy).

2. Ludzie traktują Cię inaczej z brodą Podobnie jak wtedy, gdy drastycznie zmieniasz styl ubierania się lub decydujesz się na nową, wyrazistą fryzurę, tak i teraz, gdy zauważą Twoją nową brodę, inni będą myśleć o Tobie inaczej. Na początku może się to wydawać minimalne, ale im dłuższa broda, tym bardziej zauważasz, że ludzie postrzegają Cię inaczej. Począwszy od tego, jak według nich zarabiasz na życie, poprzez preferencje dotyczące picia alkoholu, aż po preferowane środki transportu. Istnieje nawet szansa, że w pewnych okolicznościach trafią w sedno, ale innym razem będziesz musiał się postarać, aby nie przewrócić oczami.

Oczywiście, im dłużej masz brodę i im bardziej ludzie przyzwyczajają się do widoku ciebie z nią, tym mniej zauważą zmianę i w końcu brodaty ty stanie się nową normą dla twoich przyjaciół i rodziny.

3. Wszyscy są ciekawi twojej brody Podczas pierwszego roku bycia brodaczem, będziesz zadawał wszystkie możliwe pytania na temat swojego nowego, bardziej niechlujnego wyglądu. Wszystko, od "Czy jest gorąca/bolesna?", przez "Czy czasem coś ci w niej utknęło?", po "Czy mogę jej dotknąć?" stanie się powszechnym tematem dyskusji, a do ciebie będzie należała decyzja, jak i kiedy na nie odpowiedzieć. W większości przypadków to przedstawicielki płci pięknej będą zadawać najróżniejsze pytania, po prostu dlatego, że same nie są w stanie zapuścić brody. Oczywiście możesz udzielić prostej, jednowyrazowej odpowiedzi, ale jako naturalny inicjator rozmowy, wykorzystaj swoją brodę do edukowania ludzi na temat realiów związanych z zarostem na twarzy i dołóż swoją cegiełkę do obalenia niektórych negatywnych stereotypów związanych z nie goleniem się. Aha i jeśli planujesz pozwolić ludziom dotykać swojej brody, postaraj się, aby zarówno ich ręce jak i Twoja twarz były czyste. Czegokolwiek od nich oczekujesz, upewnij się, że okazujesz ten sam poziom szacunku.

4.Ludzie będą zakładać, że to faza Niewątpliwie, kiedy po raz pierwszy zapuścisz brodę, wszyscy będą zakładać, że przechodzisz przez fazę. Ludzie pomyślą, że właśnie niedawno zerwałeś, podniosłeś używaną kopię "Waldena" Thoreau, albo po prostu zapuszczasz brodę, bo to "popularna rzecz do zrobienia" i szczerze mówiąc, kogo to obchodzi? Wszyscy podejmujemy decyzje na podstawie osobistych obserwacji i nawet jeśli zdecydujesz się zapuścić brodę tylko dlatego, że myślałeś, że dzięki temu będziesz wyglądał fajnie, to tak naprawdę nie ma to znaczenia. Każdy brodacz ma swoją własną historię, swoją opowieść o tym, jak to się stało, że pozwolił Matce Naturze przejąć kontrolę nad swoim przystojnym kubkiem, ale to nie powód, dla którego zacząłeś zapuszczać brodę, jest ważny. To, dlaczego kontynuowałeś, wyjaśnia, dlaczego przyjąłeś styl życia brodacza. Niech ludzie zakładają co chcą, liczy się tylko to, co wiesz, że jest prawdą.

5. Każdy ma swoją opinię na temat twojej brody Po początkowym zaciekawieniu, każdy, kogo znasz, będzie miał swoją opinię na temat twojej brody i zazwyczaj sprowadza się to po prostu do bycia "za" lub "przeciw", czarne lub białe z bardzo sporadycznymi odcieniami szarości. W zależności od branży, w której pracujesz, długość brody z pewnością będzie tematem rozmów z szefem lub współpracownikami, ale w miarę jak zarost staje się nową normą w biurach w całym kraju, upewnij się, że to twoja praca jest tematem rozmów, a nie twoja broda. Dodatkowo, brody stanowią poważną linię podziału, jeśli chodzi o randki. Zdarzają się osoby, które preferują delikatną warstwę zarostu, ale w większości przypadków potencjalni partnerzy będą albo wielkimi fanami twojej brody, albo będą jej zdecydowanie nienawidzić. Tak jak ze wszystkim innym, każdy ma swoje własne opinie, ale tak długo, jak pozostajesz wierny sobie i emanujesz pewnością siebie, Twoja broda jest bardzo mało prawdopodobne, aby stanąć między Tobą a dziewczyną lub facetem, którego widzisz po drugiej stronie pokoju. Chyba, że masz na myśli intymny sens, ale to już zupełnie inna sytuacja.

Autor

Natalia Kurzajewska

Redakcja morzebyc.pl