Organizacja stanowiska fryzjerskiego

W coraz większej ilości salonów kosmetycznych i podobnych miejsc pojawiają się profesjonalne stanowiska fryzjerskie. Jest to rzecz, która bardzo odpowiada klientom, ponieważ pozwala na kompleksowe zajęcie się ich wyglądem w jednym miejscu, oszczędza cenny czas i pozwala podejść do sprawy image’u kompleksowo i właściwie.

Kiedy będziemy chcieli stworzyć takie stanowisko fryzjerskie w naszym salonie kosmetycznym, będziemy musieli zacząć od jasnego wydzielenia na nie przestrzeni. Przestrzenie zabiegów kosmetycznych i usług fryzjerskich muszą być osobne i klient powinien je od razu intuicyjnie rozpoznawać.

Wykorzystanie przestrzeni

Zaplanowanie takiego miejsca musi oczywiście uwzględniać możliwości pomieszczenia, w którym chcemy tego dokonać. Przeanalizować musimy wymiary pomieszczenia i w nie wpisać nowe stanowisko. Nie zrobimy też tego byle jak. Potrzebujemy odpowiednich podłączeń sieci elektrycznej i co ważniejsze, sieci wodno-kanalizacyjnej. Przestrzeń fryzjerska składać się będzie z trzech stref: miejsca na kosmetyki i przybory, myjni oraz najważniejszego, czyli samego stanowiska fryzjerskiego z fotelem dla klientów.

Usługi fryzjerskie

W zarezerwowanej przestrzeni należy odpowiednio rozmieścić meble. Najważniejsza musi być ergonomia, czyli takie ustawienie mebli, by wygodnie się przy nich pracowało. Ergonomia jest najważniejsza wtedy, kiedy jedno pomieszczenie będzie łączyć usługi kosmetyczne fryzjerskie.

Konsoleta fryzjerska

Ważnym elementem w zapewnianiu wygody jest oczywiście konsoleta. Musi ona być dopasowana do wielkości pomieszczenia oraz ulokowania w nim sprzętów. W dużym pomieszczeniu stawiać będziemy na konsolety wyspowe, a w pomieszczeniach mniejszych raczej na konsolety montowane do ścian. Nie bez znaczenia jest oczywiście estetyka, ale bogactwo oferty na rynku powinno rozwiązać ten problem

Nie zawsze dostępne miejsce pozwoli nam na umieszczenie szafki z przyborami obok konsolety. W takiej sytuacji trzeba wybrać wózek na kółkach posiadający szuflady i przygotowany do montowania w nim różnych urządzeń, na przykład suszarek. Taki ruchomy podajnik powinien być przystosowany do obsługi sprzętu do koloryzacji włosów.

Na koniec warto zwrócić także uwagę na kwestie fotela, Dobry fotel powinien być wygodny i solidny, a do tego posiadać pompę hydrauliczną, dzięki której będzie można łatwo ustawić klienta na odpowiedniej wysokości.

Autor

Magdalena Pilarczyk

Redakcja morzebyc.pl