25 Wspaniałe książki do czytania dla mężczyzn

Naszym mottem w Beardbrand jest Ciągle się rozwijać. A jednym z najlepszych sposobów, aby to zrobić jest czytanie, więc stworzyliśmy listę 25 wspaniałych książek, które każdy mężczyzna powinien przeczytać.

Dlaczego warto czytać? Badania wskazują, że wystarczy zaledwie 30 minut czytania dziennie, aby dostrzec znaczące korzyści.

Czytanie sprawia (i utrzymuje), że jesteś bystry. Oprócz poszerzenia słownictwa i wiedzy o świecie, codzienne czytanie zmniejsza tempo utraty pamięci. Sprawia również, że jesteś dowcipniejszy i pomaga zachować czujność.

Czytanie powieści łączy się z większą empatią i wyższą inteligencją emocjonalną. To jest impuls dla Twojego career i relacji - a zdrowe relacje są kluczowe dla satysfakcjonującego i szczęśliwego życia.

Wreszcie, co nie mniej ważne, czytanie może pomóc ci żyć dłużej. 24-letnie badania wykazały, że ludzie, którzy czytają książki, a nie tylko gazety i czasopisma, mają większe szanse na dłuższe życie. Potrzeba więcej badań, ale czytanie naprawdę nie wiąże się z żadnym ryzykiem - poza skaleczeniami o papier - i z chęcią przecierpimy kilka z nich za kilka lat życia więcej.

Będziemy aktualizować tę listę okresowo, ale te 25 ręcznie wybranych rekomendacji książkowych, w nieszczególnej kolejności, powinny utrzymać cię zajęty przez kilka lat.

BRACIA KARAMAZOW - FIODOR DOSTOJEWSKI

"Przede wszystkim nie okłamuj samego siebie. Człowiek, który okłamuje sam siebie i słucha własnych kłamstw, dochodzi do tego, że nie potrafi odróżnić prawdy w sobie i wokół siebie, a więc traci szacunek dla siebie i dla innych. A nie mając szacunku, przestaje kochać."

- Fiodor Dostojewski, Bracia Karamazow

Jeśli w swoim życiu przeczytacie tylko jednego rosyjskiego autora, to prawdopodobnie powinien to być Dostojewski. A jeśli masz zamiar przeczytać tylko jedną powieść Dostojewskiego, to bez wątpienia powinni to być Bracia Karamazow. Została ona nazwana największą powieścią, jaką kiedykolwiek napisano, a Kurt Vonnegut powiedział: "Jest jeszcze jedna książka, która może nauczyć cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o życiu... to Bracia Karamazow". To gęsta lektura, więc dajcie sobie co najmniej miesiąc na przebrnięcie przez nią - to, i szklankę rosyjskiej wódki.

MY, UTOPIENI - CARSTEN JENSEN

"Każdy w naszym mieście ma swoją historię - ale nie jest to ta, którą sam sobie opowiada. Jej autor ma tysiąc oczu, tysiąc uszu i pięćset piór, które nigdy nie przestają bazgrać."

- Carsten Jensen, My, Utopieni

Nie wiem, czy kiedykolwiek podobała mi się, albo czy jeszcze kiedykolwiek będzie mi się podobać, powieść tak bardzo jak My, Utopieni. To morska epopeja, która obejmuje ponad 100 lat i dwa pokolenia duńskich żeglarzy. Jensen dostarcza wszystkiego, co najlepsze w opowieściach z epoki żagli, bez przyziemnego przepychu i okoliczności, które można znaleźć w tak wielu opowieściach o żeglarzach, statkach i morzu.

NA WSCHÓD OD EDENU - JOHN STEINBECK

"Wierzę, że na świecie jest jedna i tylko jedna historia. . . . Ludzie są złapani - w swoim życiu, w swoich myślach, w swoich głodach i ambicjach, w swojej chciwości i okrucieństwie, a także w swojej dobroci i hojności - w sieć dobra i zła. . . Nie ma innej historii. Człowiekowi, który otrzepie się z kurzu i wiórów swojego życia, pozostaną tylko twarde, czyste pytania: Czy to było dobre, czy to było złe? Czy zrobiłem dobrze, czy źle?".

- John Steinbeck, Na wschód od Edenu

Niewielu pisarzy uchwyciło ludzką psychikę tak dobrze, jak Steinbeck, i jest to w pełni widoczne w rozległej epopei, jaką jest "Na wschód od Edenu". Wewnętrzna walka dobra ze złem rozgrywa się w przepięknej Dolinie Salinas w Kalifornii - choć Wschód Edenu obfituje w mnóstwo amerykańskich klimatów z przełomu XIX i XX wieku, w tym gangów łańcuchowych z południowego wschodu i ducha włóczęgi, który pojawił się w Gronach gniewu. Szkolne programy nauczania mylą się, utrzymując Grona gniewu jako defacto powieść Steinbecka. Grona Gniewu są dobre (i warte przeczytania), ale na wschód od Edenu to arcydzieło.

4-GODZINNY TYDZIEŃ PRACY - TIM FERRISS

"W przypadku wszystkich najważniejszych rzeczy, czas zawsze jest do bani. Czekasz na dobry moment, aby rzucić pracę? Gwiazdy nigdy się nie ułożą, a światła drogowe nigdy nie będą zielone w tym samym czasie. Wszechświat nie spiskuje przeciwko tobie, ale też nie robi wszystkiego, by ustawić się w linii prostej. Warunki nigdy nie są idealne. "Someday" to choroba, która zabierze Twoje marzenia do grobu razem z Tobą. Listy za i przeciw są tak samo złe. Jeśli jest to dla Ciebie ważne i chcesz to zrobić "w końcu", po prostu to zrób i koryguj kurs po drodze."

- Timothy Ferriss, 4-godzinny tydzień pracy

Kiedy po raz pierwszy wziąłem do ręki The 4-Hour Workweek, nie byłem zainteresowany rozpoczęciem własnej działalności e-commerce. Nie byłem nawet zainteresowany zmniejszeniem mojej pracy do 4 godzin tygodniowo - to po prostu nie brzmiało realistycznie. Byłam po prostu w rutynie, czułam się nieszczęśliwa w mojej karierze i relacjach osobistych. Czułem, że utknąłem, nie mając żadnych prostych sposobów na wydostanie się z dołka, w którym byłem. Podczas gdy 4-godzinny tydzień pracy jest pełen krok po kroku przewodników na temat sprzedaży produktów online i outsourcingu prawie każdy aspekt swojego życia, to nie były najważniejsze wnioski dla mnie. Zamiast tego, Ferriss zaczął zmieniać to, jak myślałem o czasie i jak spędzałem go robiąc bardzo niewiele rzeczy, które faktycznie chciałem robić. 4-godzinny tydzień pracy to pęknięcie w zamurowanym pudełku, w którym żyłem i pozwolił światłu prześwitywać, co sprawiło, że zacząłem podążać w bardziej satysfakcjonującym kierunku.

OTWARCIE PRZEZ ANDRE AGASSI

"Teraz, gdy wygrałem slam, wiem coś, co niewielu ludziom na ziemi wolno wiedzieć. Wygrana nie jest tak dobrym uczuciem, jak przegrana jest złym, a dobre uczucie nie trwa tak długo, jak złe. Nawet w przybliżeniu."

- Andre Agassi, Open

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem tenisa, z autobiografii Andre Agassi'ego można wynieść tak wiele - od przezwyciężenia rozdzierającej serce porażki i radzenia sobie z presją w najważniejszych momentach, po robienie rzeczy, których nie chcesz robić i odnajdywanie siebie w tym procesie. Byłem zaskoczony, jak wiele wyniosłem z tego klejnotu.

GRANT - RON CHERNOW

"Grant podjął niezwykłe środki ostrożności, wracając do hotelu Willard dwa razy dziennie na posiłki i pozostając w domu w nocy. Kiedy ujrzał wizerunki Johna Wilkesa Bootha, natychmiast rozpoznał złowrogiego jeźdźca, który ocieniał jego drogę na dworzec kolejowy, i wiedział, że sam stanął na liście śmierci zamierzonych ofiar."

- Ron Chernow, Grant

Ulysses S. Grant spędził większość swojego życia będąc pomijanym, niedocenianym i skazanym na porażkę w biznesie - a jednak skończył jako jedna z najważniejszych postaci w amerykańskiej historii. Grant w końcu doczekał się należnego mu miejsca w biografii Rona Chernowa, a z tego rodzaju historii można się wiele nauczyć.

ROZMOWY Z NIEZNAJOMYMI - MALCOLM GLADWELL

"Wydaje nam się, że potrafimy z łatwością zajrzeć w serca innych na podstawie najbłahszych wskazówek. Skaczemy na okazję, by osądzać nieznajomych. Oczywiście nigdy nie zrobilibyśmy tego sobie. Jesteśmy zniuansowani, złożeni i enigmatyczni. Ale obcy jest łatwy".

- Malcolm Gladwell, Talking to Strangers: Co powinniśmy wiedzieć o ludziach, których nie znamy<

Malcolm Gladwell, autor Outliers i Blink, to prawdziwy klejnot. W Rozmowach z nieznajomymi Gladwell wykorzystuje historie z całej historii, by wyjaśnić, dlaczego tak często mylimy się co do ludzi. Jeśli możesz, pobierz audiobooka, który jest produkowany bardziej jak podcast niż książka na taśmie.

IDĄC Z WIATREM: PAMIĘTNIK RUCHU - JOHN LEWIS

"Zamieszki nie są ruchem. Nie jest aktem obywatelskiego nieposłuszeństwa. Myślę, że ludzie popełniają błąd, uważając niezorganizowane działania, chaos i ataki na innych ludzi i własność za przedłużenie jakiegokolwiek ruchu. Tak nie jest. Jest to po prostu eksplozja emocji. To wszystko. Nie ma w tym nic konstruktywnego. To jest destrukcyjne."

- John Robert Lewis, Walking with the Wind: A Memoir of the Movement

John Lewis był wciąż górującą postacią, gdy odszedł w 2020 roku w wieku 80 lat. Prowadził niezwykłe życie, a jego pamiętnik o ruchu praw obywatelskich to mistrzowska lekcja przywództwa w burzliwych czasach.

MĘŻCZYŹNI BEZ KOBIET - HARUKI MURAKAMI

"To prawda," powiedział Kafuku. "Czy tego chcesz, czy nie. Ale miejsce, do którego wracasz, jest zawsze nieco inne niż to, z którego wyszedłeś. Taka jest zasada. Nigdy nie może być dokładnie takie samo".

- Haruki Murakami, Mężczyźni bez kobiet

Men Without Women Murakamiego zawiera zbiór siedmiu krótkich opowiadań, które traktują o tym, co dzieje się z mężczyznami, gdy tracą kobiety. I cóż, czy jest to dziewczyna, żona, czy matka - wszyscy tam byliśmy.

JAK ZDOBYĆ PRZYJACIÓŁ I WPŁYWAĆ NA LUDZI - DALE CARNEGIE

"W ciągu dwóch miesięcy możesz zdobyć więcej przyjaciół, interesując się innymi ludźmi, niż w ciągu dwóch lat, próbując zainteresować innych ludzi sobą".

- Dale Carnegie, Jak zdobywać przyjaciół i wywierać wpływ na ludzi

Książka Dale'a Carnegie' go Jak zdobyć przyjaciół i wpływać na ludzi nie bez powodu przetrwała próbę czasu. Żaden człowiek nie jest samotną wyspą, a w XXI wieku coraz więcej ludzi czuje się odizolowanych i samotnych, dlatego ta książka może być bardziej krytyczna niż kiedykolwiek.

SYSTEM KLUCZA GŁÓWNEGO - CHARLES F. HAANEL

"Nie możesz bawić się słabymi, szkodliwymi, negatywnymi myślami dziesięć godzin dziennie i oczekiwać, że przez dziesięć minut silnej, pozytywnej, twórczej myśli doprowadzisz do pięknych, silnych i harmonijnych warunków".

- Charles F. Haanel, System Master Key

Ja jest ciężki wyobrażać sobie anyone w 1916 brać co jest zasadniczo książką o medytaci i kontrolować jakość twój myśli poważnie. Ale tak się stało - i to może być właśnie dziadek książek o samodoskonaleniu. 100 lat później The Master Key System jest wciąż aktualny.

POŻEGNANIE Z BRONIĄ - ERNEST HEMINGWAY

"Usiadłem z powrotem w kącie z ciężkim kuflem ciemnego piwa i otwartą paczką precli, zjadłem precle dla słonego smaku i dobrego sposobu, w jaki nadawały smak piwu, i czytałem o katastrofie".

- Ernest Hemingway, A Farewell to Arms

Można by się pokusić o The Sun Also Rises, albo For Whom The Bell Tolls, jeśli wybieramy jedną powieść Hemingwaya, ale ja uważam, że A Farewell to Arms jest najciekawszą historią z tych trzech. Żadna powieść nie sprawiła, że miałem większą ochotę usiąść na tyłach tawerny z piwem i preclami podczas czytania wiadomości niż ta.

DROGA - CORMAC MCCARTHY

"Kiedy umierasz, jest tak samo, jakby wszyscy inni też umarli".

- Cormac McCarthy, The Road

McCarthy to pisarz, który nie ma sobie równych (napisał także Blood Meridian i No Country For Old Men). The Road jest brutalnie uproszczona w szczegółach i sposobie opowiadania, i taka właśnie powinna być powieść postapokaliptyczna - nie ma czasu na piękno, gdy świat się skończył, a każda sekunda jest decyzją na śmierć i życie.

Autor

Magdalena Pilarczyk

Redakcja morzebyc.pl