Jak długo trzeba czekać, by wyhodować brodę?

Bez względu na to, czy po raz pierwszy zapuszczasz brodę, czy też zaczynasz od nowa, pytanie "Jak długo to potrwa?" prawdopodobnie przyjdzie ci do głowy. Mówimy o zapuszczeniu pełnej brody, a prawda jest taka, że jest to powszechne pytanie z nieuchwytną odpowiedzią.

O zdrowiu zarostu i jego tempie wzrostu decyduje wiele czynników i nie jest to jedna, uniwersalna odpowiedź. Ale przyjrzyjmy się temu procesowi, jak on przebiega, co na niego wpływa i, tak, nawet wymyślmy ramy czasowe.

FAKTY

Po pierwsze, będziemy dużo mówić o ogólnym wzroście zarostu i niektórych czynnikach, które wpływają nie tylko na jego tempo wzrostu, ale także na jego grubość i ogólny stan zdrowia. Zacznijmy od spojrzenia na wynik końcowy, jeśli chodzi o wzrost zarostu.

  • Średni wzrost zarostu wynosi około ½ cala miesięcznie, czasami mniej, czasami więcej.
  • Badania pokazują, że przeciętny zarost, jeśli pozostanie nieobciążony, wyrośnie na 3 metry. Bardzo wątpliwe jest, aby rosła ona dłużej, ponieważ faza wzrostu zarostu (anagenu, o którym trochę porozmawiamy) trwa tylko tak długo.
  • Ogólnie rzecz biorąc, broda nigdy nie będzie rosła dłużej, niż jest w fazie pełnego wzrostu przez sześć lat.
  • Zapuszczenie pełnej brody zajmuje około dwóch do czterech miesięcy, chociaż jest to różne u poszczególnych osób. Podczas gdy jedna osoba może doświadczyć wzrostu wartego cala w ciągu miesiąca, druga może mieć mniej niż 1/2 cala wzrostu.
  • Szybkość wzrostu zarostu zależy od wielu czynników, w tym rasy, wieku i genetyki.
  • Większość mężczyzn doświadcza największego przyrostu zarostu od około 25 do 35 roku życia, chociaż dla każdej osoby jest on inny.
  • Testosteron, hormon, napędza wzrost zarostu bardziej niż jakikolwiek inny czynnik.

Czym jest broda?

Słownik Merriam-Webster definiuje brodę jako "włosy, które rosną na twarzy mężczyzny, często z wyłączeniem wąsów". Definiuje ją również jako "owłosiony lub chrząstkowy wyrostek lub tuf." W porządku.

Jednak, jak wiele innych rzeczy, to co uważane jest za brodę, może obejmować wiele dziesiątków stylów, którymi dziś rządzą mężczyźni - w tym te, które opisaliśmy na naszym blogu o zarostach - i wiele innych. W tym artykule mówimy jednak o zapuszczaniu pełnej brody i o tym, jak długo to trwa.

Istnieje pewne zamieszanie dotyczące tego, co stanowi "pełną" brodę. Dla niektórych może to oznaczać brodę typu ZZ Top lub Duck Dynasty, która jest bardzo długa, lub została pozwolona na dziką, że tak powiem.

Mówimy jednak o brodzie, która w pełni zakrywa policzki, szczękę, wargę i podbródek. Wyrostek szyjny to inna sprawa, a utrzymanie obciętego dekoltu w trakcie zapuszczania pełnego zarostu jest ważne, aby nie wyglądał on tak, jakbyś miał zarost na szyi.

Powtarzam, kiedy mówimy o tym, jak długo trzeba czekać, aby zarost był pełny.

WIĘC, JAK DŁUGO TRZEBA CZEKAĆ, ŻEBY MIEĆ PEŁNŠ BRODĘ?

Prosta odpowiedź to dwa do sześciu miesięcy, dla większości mężczyzn. Genetyka, jak widać, odgrywa ważną rolę w procesie wzrostu, podobnie jak wiele innych czynników, ale większość mężczyzn zapuszcza pełną brodę po sześciu miesiącach wzrostu, a wielu z nich znacznie wcześniej.

Twój zarost rośnie w kilku etapach; pierwszy tydzień wzrostu zazwyczaj składa się z zarostu, podczas gdy broda stale (czasem szybko, czasem powoli) wypełnia się, dopóki jej nie przycinasz.

Istotnie, prosta czynność polegająca na odłożeniu golarki i zrobieniu wszystkiego, co w naszej mocy, by trzymać ręce z dala od niej, gwarantuje, że broda osiągnie swój pełny etap wzrostu w odpowiednim czasie. Przycinanie i kształtowanie jej opóźni ten proces i przechyli ramy czasowe, o które możesz wyhodować pełną twarz z wąsami. To od Ciebie zależy, czy wolna, stabilna i dobrze utrzymana jest Twoja prędkość, czy też po prostu idziesz na długość.

FAZY WZROSTU ZAROSTU

Poświęćmy kilka minut na rozmowę o etapach wzrostu włosów i brody. Składa się ona z trzech faz: anagenu, katagenu i telogenu, które wpływają na włosy androgenne, AKA, włosy na twarzy.

FAZA ANAGENOWA

Anagen jest fazą wzrostu i może trwać od kilku miesięcy do roku dla włosów androgennych. Włosy skalpowe mogą pozostawać w fazie anagenu znacznie dłużej, ale w przypadku włosów z zarostem faza ta ustępuje szybciej, dlatego większość z nas nigdy nie wyhoduje zarostu na tyle długo, by dotrzeć do podłogi.

Włosy na twarzy mogą rosnąć około pół cala, wierzchołków, każdego miesiąca w fazie anagenu. To, jak długo Twoje włosy pozostają w fazie anagenu, w dużej mierze zależy od genetyki.

FAZA KATAGENU

W fazie katagenu niewiele się dzieje poza tym, że pasma włosów oddzielają się od mieszków włosowych i przylegają do skóry. Zatrzymuje się również dopływ krwi do cebulek włosowych.

FAZA TELOGENU

Wiele dzieje się podczas fazy telogenu, w której włosy pozostają nienaruszone przez 2 do 4 miesięcy, podczas gdy mieszki włosowe powoli wracają do fazy anagenu. Nowe, napływające włosy wypychają stare ze skóry i ostatecznie powodują ich wypadanie.

TWÓJ NAJLEPSZY ZAKŁAD NA WZROST BRODY

OPTYMALNY WIEK

Pierwsza faza porostu włosów u mężczyzn ma zwykle miejsce między 12 a 16 rokiem życia. Wtedy to wielu nastolatków zauważa kilka włosów nad wargą, a zarost na policzkach zaczyna się pojawiać niedługo po tym okresie. Oczywiście, wszyscy pamiętamy tego kolesia w gimnazjum z pełną lub bliską brodą, ale był on i nadal jest anomalią.

Ale optymalny wiek dla wzrostu włosów to 25-35 lat, ponieważ poziom testosteronu wzrasta, co z kolei wydłuża fazę anagenu wzrostu włosów. A włosy, które mają więcej czasu na wzrost, zazwyczaj mają lepsze tempo wzrostu.

Jest to również okres życia, w którym broda powinna rosnąć najszybciej, choć znów nic nie jest tak naprawdę wyryte w kamieniu, jeśli chodzi o wzrost zarostu.

NIE GOL ZAROSTU!

Chcesz przyspieszyć wzrost zarostu?

Jak zauważył nasz własny Eric Bandholz w tym filmie, "W razie wątpliwości, wyhoduj go". Innymi słowy, jeśli chcesz, aby twoja broda rosła w naturalnym tempie, odłóż brzytwę i ćwicz odrobinę cierpliwości.

Jest to dość oczywiste - jeśli starasz się wyhodować brodę do pewnej długości, szybciej dojdziesz do tego, nie goląc jej i nie przycinając po drodze. Pielęgnacja to inna sprawa, tak jakby, ale dojdziemy do tego za chwilę.

Jest jeszcze jedna sprawa do rozważenia: kiedy twoja cierpliwość słabnie i rozważasz ogolenie tych ciężko zarobionych wąsów, nie zachowuj się pochopnie. Zamiast tego daj sobie dzień na zastanowienie się nad tym co miesiąc, kiedy wyrosła ci broda. Na przykład, jeżeli zapuszczasz brodę przez sześć miesięcy, daj sobie sześć dni na poważne zastanowienie się, czy chcesz ją ogolić czy nie.

Jesteśmy również świadomi swędzenia zarostu, które często pojawia się we wczesnych fazach jego wzrostu. Swędzenie zarostu doprowadziło wielu mężczyzn na skraj konieczności golenia zarostu i nic dziwnego, że niektórzy z nich wykonują skok i przedwcześnie wyciągają golarkę.

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z swędzeniem zarostu, w tym Olejek zarostowy, ten magiczny eliksir, który każdy mężczyzna powinien mieć w swoim arsenale do pielęgnacji, oraz każda inna metoda nawilżania zarostu i skóry pod nim.

Ponownie, cierpliwość i sprężystość są ważne podczas dzikiego i często wspaniałego procesu pielęgnacji brody. Swędzenie zarostu, przynajmniej jego najbardziej obciążające formy, z czasem ustąpi. Możesz odczuwać swędzenie nawet po zapuszczeniu pełnej brody, ale nic w takim stopniu jak w pierwszych kilku tygodniach.

Naprawdę nie ma potrzeby golenia zarostu, dopóki nie stanie się on zbyt długi lub nie będzie wymagał kształtowania (lub jeśli zdecydujesz się golić go całkowicie), nie słuchaj opowieści starych żon, że golenie zarostu przyspiesza jego wzrost.

Pamiętaj, że to, o czym mówimy, to nie golenie zarostu, kropka. Nie krępuj się golić włosów zarostu na policzkach i szyi, a zwłaszcza na szyi. Faktem jest, że nie golenie szyi jest faux pas, który może zidentyfikować Cię jako debiutanta vs. kogoś, kto wie, co robi, do cholery.

Cokolwiek robisz, nie pozwól, aby twoja broda wyprzedzała twoją szyję jak zarosły las. Zamiast tego, przyciąć wszystkie włosy, które nie są tuż nad jabłkiem Adama. W ten sposób nie będziesz wyglądał na nieokrzesanego, gdy będziesz wyrywał brodę.

BIOTIN

Najlepszy dodatek do wzrostu zarostu?

Wiele przeczytasz o biotynie, gdy będziesz prowadzić jakiekolwiek badania nad wzrostem zarostu, w tym o tym, jak pomóc brodzie rosnąć szybciej. Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, a konkretnie witaminą B7. Naukowo rzecz biorąc, biotyna jest częścią różnych procesów metabolicznych, w tym stosowania tłuszczów, węglowodanów i aminokwasów.

Warto zauważyć, że biotyna jest częścią kompleksu witaminy B, który składa się z ważnych składników odżywczych potrzebnych do zdrowego funkcjonowania nerwów, metabolizmu, układu krążenia i trawienia. Biotyna odgrywa istotną rolę w metabolizmie aminokwasów, glukozy i kwasów tłuszczowych; kiedy spożywamy żywność zawierającą tłuszcze, białka i węglowodany, biotyna pomaga przekształcić i wykorzystać je do optymalnej aktywności fizycznej.

Kluczowe pytanie, przynajmniej dla naszych celów i dla każdego, kto uprawia brodę, to jak biotyna wpływa na jej wzrost? Na początek, biotyna poprawia infrastrukturę keratynową organizmu, a keratyna jest podstawowym białkiem tworzącym włosy, skórę i paznokcie. Rezultatem są zdrowsze, grubsze włosy, zarówno na skórze głowy, jak i na twarzy.

Biotyna poprawia również zdrowie skóry, w tym skóry twarzy, na której znajduje się lub będzie się znajdować broda. Wspiera również funkcje metaboliczne organizmu, obniża poziom cholesterolu i pomaga regulować poziom cukru we krwi.

Niedobór biotyny może prowadzić do różnych problemów skórnych, takich jak trądzik, zapalenie skóry, łuszczyca i swędzenie. W rzeczywistości słaby stan zdrowia skóry jest wiodącym objawem braku zdrowego poziomu biotyny u osoby.

Cierpliwość jest jednym z kluczy do stosowania biotyny w celu przyspieszenia wzrostu zarostu, ponieważ na początku możesz nie zauważyć efektów (a może nawet nie zauważyć ich wcale). Zwolennicy biotyny zalecają przyjmowanie 2,5 mg biotyny jako suplementu dziennie, aby wzmocnić włosy i trzepaczki.

Więc, czy to działa? Chociaż nie ma wystarczających dowodów naukowych, które gwarantowałyby, że biotyna odgrywa rolę we wzroście włosów, oprócz tego, że wzmacnia infrastrukturę keratynową, wiele osób zgłasza pozytywne zmiany w sposobie wzrostu zarostu.

GŁÓWNE CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA WZROST ZAROSTU

Wiele się dzieje, gdy próbujesz zapuścić brodę, a niektóre z nich nie są pod twoją kontrolą. Nie inaczej jest w przypadku porostu włosów w ogóle, czy to na skórze głowy, twarzy, czy gdzie indziej, a w grę wchodzi wiele czynników:

GENETYCZNE

Twoja genetyka mówi nam takie rzeczy jak, "Jeśli twój dziadek łysieje przedwcześnie, jest duża szansa, że ty też możesz." Albo zauważają niejednolity zarost twojego taty, wyjaśniając jednocześnie, dlaczego twoja broda wydaje się rosnąć tylko w drgawkach i zarostach.

Nie to, że genetyka może zagwarantować wszystko - tylkodlatego, że Twój tata miał długą, zdrową brodę, nie oznacza automatycznie, że będziesz rozkręcać te same przystojne wąsy. Powiedzmy, że Twoja linia rodowodowa może być wskaźnikiem ogólnego zdrowia i jakości Twojej brody.

AGE

Pomimo powszechnego u niektórych mężczyzn refrenu, starzenie się nie musi być do bani. Jest wiele dobrego, co wynika z tego, że są starsi i mądrzejsi, a poza tym wielu mężczyzn późno kwitnie.

Wiek wpływa jednak w niektórych przypadkach na wzrost brody. Najlepszy" czas na porost włosów zarostu przypada na ogół między 25 a 35 rokiem życia. Jednak wielu mężczyzn informuje, że ich broda rośnie w zdrowym tempie nawet po zakwalifikowaniu się do karty AARP.

Jednak w pewnym momencie, wraz z wiekiem mężczyzn, broda zwalnia, ale nie zawsze tak jest.

RACE

Twoja rasa jest kolejnym czynnikiem, który może mieć wpływ na wzrost twojej brody, chociaż ma on więcej wspólnego z grubością twojej brody niż z tym, jak szybko ona rośnie. Ogólnie rzecz biorąc, mieszkańcy Kaukazu mają najgrubsze włosy zarostu, podczas gdy Azjatycy mają trudniejszy czas na rozwinięcie pełnego zarostu. Mężczyźni afroamerykańscy również mogą mieć trudności z zapuszczeniem pełnego zarostu (na długości), ale w każdym przypadku nie jest to prawdą.

DIET

Dieta wpływa na wiele aspektów życia człowieka, w tym na jego brodę. Zdrowa dieta może skrócić czas potrzebny do zapuszczenia brody i pomóc włosom dłużej pozostać w fazie anagenu.

Pokarmy bogate w witaminy A, B, C i E pomagają wzmocnić zdrowie zarostu, podobnie jak żywność zawierająca magnez, żelazo, cynk, selen i krzemionkę. Co jeszcze ważniejsze, musisz spożywać dużo białka, jeśli chcesz poprawić wzrost zarostu. Pokarmy takie jak ryby, kurczak, jaja, łosoś, jogurt, tofu i inne, stanowią doskonałe źródło białka.

Wiele organizacji zdrowotnych zaleca, aby ilość spożywanego codziennie białka wynosiła około 25% spożywanej kalorii.

Owoce i warzywa są częścią każdej zdrowej diety, w tym diety, która pomoże Ci wyhodować brodę zarówno na dłuższą metę, jak i bez wiecznego czekania, aby to zrobić. Owoce takie jak jabłka, truskawki, morele, banany i brzoskwinie pomogą przyspieszyć proces uprawy, podobnie jak marchew, awokado, szpinak, sałata, brokuły, pomidory, szparagi, papryka i inne warzywa.

Tłuszcze jednonienasycone, takie jak mleko, produkty mleczne i oliwa z oliwek, powinny stanowić około 25% diety, podczas gdy węglowodany, takie jak ziemniaki, owoce i całe ziarna powinny stanowić resztę diety.

DOŚWIADCZENIE

Regularne ćwiczenia fizyczne to kolejny sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia, a zdrowy człowiek to taki, który powinien mieć mniej problemów z zarostem i szybciej rosnąć.

Wśród wielu korzyści płynących z ćwiczeń fizycznych jest to, że zwiększa on poziom testosteronu, a testosteron jest hormonem odpowiedzialnym przede wszystkim za wzrost zarostu. Pomaga on również poprawić krążenie krwi, co z kolei jest kolejnym sposobem na zwiększenie wzrostu włosów na twarzy.

Podnoszenie ciężarów, w tym ćwiczenia, takie jak prasy stołowe, martwe punkty, przysiady i rzędy, może dać swój poziom testosteronu ładny impuls. Bieganie również pomaga poprawić poziom testosteronu, chociaż treningi sprintowe są lepsze niż bieganie na długich dystansach. Trening sprintowy może składać się z całościowego sprintu przez 20 do 30 sekund, a następnie np. z marszu przez 90 sekund.

Co więcej, ćwiczenia są doskonałym sposobem na zmniejszenie stresu, a różne badania pokazują, że nadmiar stresu może prowadzić do wolniejszego wzrostu włosów, a nawet do ich wypadania na skórze głowy.

SLEEP

Do sposobów na poprawę tempa wzrostu zarostu można dodać odpowiednią ilość snu. Temperatura ciała spada podczas snu, co prowadzi do zwiększenia krążenia krwi, co z kolei powoduje szybszy i pełniejszy wzrost włosów.

Najlepiej byłoby, gdybyś codziennie spędzał od ośmiu do dziewięciu godzin nieprzerwanego snu, ponieważ pomaga to promować zdrowie immunologiczne i radzić sobie ze stresem.

STRESZCZENIE

Mówiąc o stresie, czas się ochłodzić, chłopaki, zwłaszcza gdy uprawiacie brodę. Zarządzanie stresem i zdrowie układu odpornościowego człowieka idą w parze. Obniżona odporność oznacza mniej porostu włosów na twarzy i skórze głowy, a praktyka technik zarządzania stresem, takich jak joga, medytacja i rozumność, pomoże Tobie i Twojej brodzie.

OCHRONA TWOJEJ SKÓRY

Wzrost i zdrowie Twojej brody zależy również od zdrowia skóry pod nią. Dlatego zalecamy stosowanie Beardbrand Beard Wash, który oczyści Twoją brodę i skórę, jednocześnie stymulując jej wzrost.

Utrzymanie skóry twarzy w czystości jest szczególnie ważne, jeśli dużo ćwiczysz z powodu nadmiernego pocenia się, które może prowadzić do podrażnień skóry.

Nałóż Beard Wash na dolną część włosów i skóry zarostu, opuszkami palców wcieraj go w skórę podczas delikatnego masażu, a następnie spłucz. Nałóż na brodę zmiękczacz do brody i pozostaw na kilka minut przed jej wypłukaniem.

PŁYSKANIE

Innym czynnikiem stylu życia, który może wpływać na wzrost zarostu jest palenie tytoniu. Wszyscy wiemy o niekończącej się liście zagrożeń dla zdrowia związanych z paleniem papierosów i istnieją dowody, że palenie może prowadzić do utraty włosów. Jeśli nie ma nic innego, to jest to kolejny powód, aby rzucić nałóg, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

A POTEM JEST TESTOSTERON

Wspomnieliśmy już wcześniej, że nic tak nie wpływa na wzrost brody jak testosteron, który jest kluczowym męskim hormonem regulującym masę mięśniową, krwinki czerwone, płodność i dystrybucję tłuszczu. Kobiety również mają niski poziom testosteronu w swoim organizmie, ale nie prawie taki, jaki występuje u mężczyzn.

Mózg i przysadka mózgowa kontrolują produkcję i poziom testosteronu. Przemieszcza się on przez krew, aby wykonywać swoje wiele ważnych zadań.

Co to wszystko oznacza dla wzrostu brody? Cóż, na początek, testosteron odgrywa kluczową rolę w zdrowiu włosów na twarzy i skórze głowy. Mężczyźni z większą ilością testosteronu mogą wyrastać grubsze, dłuższe brody niż inni mężczyźni, przynajmniej w większości przypadków.

Istnieje również coś, co nazywa się dihydrotestosteron (DHT), który odgrywa kluczową rolę w rozwoju i jakości włosów. DHT jest androgenem i pomaga nadać mężczyznom ich męskie cechy.

Podobnie jak testosteron, DHT pomaga również wzrost brody mocy, ale, co ciekawe, może siać spustoszenie na włosach skóry głowy. DHT zmniejsza mieszki włosowe skóry głowy, co prowadzi do łysienia typu męskiego. Tak więc, mężczyzna ze zdrową brodą z powodu wysokiego poziomu testosteronu i DHT może być również łysy.

Nie tak niski poziom testosteronu gwarantuje, że będziesz miał niejednolity zarost, lub nie będzie w stanie wyhodować go w ogóle. Ale prawdopodobnie oznacza to, że tempo wzrostu zarostu jest wolniejsze niż człowieka, który ma testosteron pęcznieje w jego żyłach jak Superman.

Dobra wiadomość jest taka, że możesz zwiększyć poziom testosteronu, zarówno w sposób naturalny, jak i syntetyczny. Ta ostatnia metoda może obejmować sterydy, więc należy postępować z ostrożnością, jeśli w ogóle.

Poziom testosteronu ma tendencję do spadku wraz z wiekiem mężczyzn. Poziom testosteronu spada co roku o 1,6% po 40. roku życia. Co ciekawe, liczba mężczyzn, u których zdiagnozowano niski poziom testosteronu, wzrosła skokowo w ciągu ostatniej dekady.

Chociaż suplementy testosteronu mogą być przepisywane w celu leczenia określonych chorób, zazwyczaj nie są one przepisywane w celu przeciwdziałania spadkowi poziomu testosteronu związanego z wiekiem.

Utrzymaj brodę dla lepszego wzrostu

Wreszcie, co nie mniej ważne, poprawisz wzrost zarostu, utrzymując go właściwie przez cały czas podróży. Regularnie stosuj Olejek zarostowy; lista pozytywnych rzeczy, które Olejek zarostowy robi dla poprawy kondycji Twojej skóry z wąsami i twarzy jest naprawdę długa.

Ponadto, regularne czesanie i szczotkowanie brody pomoże w jej zdrowiu i wzroście. Nasz Kieszonkowy grzebień do brody jest poręcznym narzędziem, podobnie jak nasza szczotka do włosów z włosiem z dzika.

TERMINALNA BRODA

Co to jest Terminalowa Broda?

Innym terminem, który często jest rzucany w dyskusjach o brodzie, jest "ostateczna broda". Choć może to zabrzmieć trochę chorobliwie, terminala oznacza, że broda przestaje rosnąć, zwykle za kilka lat. Dokładnie wtedy, gdy przestaje rosnąć, jest to przede wszystkim kwestia genetyki i nie jest to samo dla każdego człowieka.

Warto zauważyć, że włosy na policzkach i z przodu podbródka mają zazwyczaj krótszą końcową długość niż wąsy, które rosną poniżej linii szczęki.

Niewiele możesz zrobić, aby zmienić końcową długość zarostu, chociaż ćwiczenie dobrych nawyków, od diety, przez ćwiczenia, po stałą pielęgnację zarostu, zapobiegnie jego skróceniu.

Podsumowanie

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, ile czasu potrzeba, aby wyhodować długą brodę. W grę wchodzi tak wiele zmiennych, w tym genetyka, styl życia, dbałość o brodę i wiele innych, że przewidywanie, jak szybko wyrośnie broda jednego człowieka, zawsze będzie trochę zgadywaniem.

Generalnie jednak zapuszczenie pełnej brody może trwać nawet do sześciu miesięcy, lub może nie zająć prawie tyle czasu. Dla każdego mężczyzny to co innego. Najważniejsze jest, aby pozostać zaangażowanym w proces uprawy. Odłóż brzytwę, usiądź i ciesz się jazdą.

Autor

Magdalena Pilarczyk

Redakcja morzebyc.pl